Aż 9 na 10 maturzystów, mających zamiar rozpocząć studia, chciałoby kontynuować naukę na uczelni publicznej. Tylko nieliczni decydują się na uczelnię niepubliczną. W podobnym stopniu przeważa ilość deklarujących chęć podjęcia studiów dziennych - zaledwie co dziesiąty ankietowany wybiera studia w trybie zaocznym.
Jak wskazywali ankietowani, najistotniejszym czynnikiem przy wyborze przyszłej uczelni są oferowane przez nią kierunki studiów. Najchętniej wybierane są mimo wszystko kierunki humanistyczne – o studiach o takim profilu myśli co piąty maturzysta.
Dokładnie 4 na 10 maturzystów chce studiować w swoim miejscu zamieszkania, a ponad połowa (52 proc.) zdecydowałaby się na podjęcie studiów poza nim. Tegorocznie maturzyści chętnie wybraliby szkołę za granicą, która zapewni im dyplom i, w przyszłości, pracę na miarę ich wykształcenia i umiejętności. Aż 12 proc. maturzystów deklaruje chęć podjęcia studiów za granicą, z czego prawie 60 proc. ma zamiar wyjechać na cały okres studiów, a 30 proc. tylko na jeden lub kilka semestrów. Najchętniej wybierane kraje to Wielka Brytania (39 proc.), USA (16 proc.) oraz Niemcy (12 proc.).