kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Moc języka
2010/9/17 17:00:00

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie życie bez używania słowa „okay"? Jeśli nie, to znak, że stałeś się ofiarą postnowoczesności, gdzie panują języki obce. Jedyną drogą, prowadzącą do wyzwolenia się, jest dokładne poznanie wroga i poprzez naukę uczynienie z niego przyjaciela. Zacznij już teraz!

Trzydziestoletni biznesmen niedawno awansował na menedżera. Pracując na kierowniczym stanowisku, jest odpowiedzialny za różnego rodzaju kejsy, a także meetingi z klientami biznesowymi. Prywatnie próbuje podążać za tym, co jest na topie oraz kolekcjonuje trendy gadżety. Inną ciekawą osobą jest młoda dama, by nie być passe zrobiła sobie tipsy i frencz manikiur, umówiła się on-line i poszła z przyjaciółkami na shopping. Podczas weekendu w odpowiednim make-upie i dopasowanym out-ficie wyruszyła w poszukiwaniu modnego danceflooru. Język ojczysty jest jak drzewo, gdzie konar to jego podstawa, archiwum, a korona to liczne ewolucje i zmiany. Owoce tego drzewa to cały wachlarz słów łącznie z licznymi zapożyczeniami i słownymi hybrydami. Faktem jest, że zapożyczenia w naszym języku istniały od zawsze. Nieustanne mieszanie się kultur wschodnich i zachodnich sprawiło, że język ciągle się wzbogacał. W dzisiejszych czasach króluje język angielski. Wkradł się on do każdej dziedziny naszego życia. Zapożyczenia te są nieuniknione.

I pomimo tego, że często brzmią śmiesznie, wzbogacają nasz język o kolejne słowa. Ważne jest jednak, by używać ich odpowiednio i świadomie, tj. rozumiejąc ich znaczenie i znając ich rodowód.

Język obcy - wytrych sukcesu

Wszechobecność języków obcych nie jest nowością, jednak w chwili, gdy Unia Europejska stale się rozrasta, a massmedia, w szczególności Internet, sprowadziły świat do globalnej wioski, przed polskim obywatelem otwarły się wrota możliwości. Jednak bez umiejętności i odpowiednich narzędzi komunikacyjnych nie będziemy mogli skorzystać z gamy dostępnych ofert. Biorąc pod lupę życie normalnego Polaka można łatwo wykazać, że brak znajomości języka obcego w jego życiu utrudnia funkcjonowanie i rozwój osobisty.

Janek, przeciętny nastolatek, wyjechał z klasą na wymianę do Niemiec. Język ciała pomógł mu w komunikacji, słowa zaczerpnięte z seriali i gier komputerowych również. Jednak o prawdziwej rozmowie i nawiązaniu długofalowych kontaktów mógł zapomnieć. Pani Zosia, księgowa, dostałaby podwyżkę i premię za obsługę zagranicznego klienta gdyby tylko znała język angielski. Andrzej, absolwent medycyny, dostałby się na staż w Essen, gdyby znał dobrze język niemiecki. Kasia, studentka biotechnologii wyjechałaby na Erasmusa do Madrytu, gdyby znała lepiej język angielski i podstawy języka hiszpańskiego. Jadwiga, pani domu znając język włoski mogłaby zrozumieć, o czym śpiewa jej ulubiony piosenkarz Eros Ramazzotti, a także miałaby możliwość lepiej poznać Francesco, narzeczonego jej córki. Edward i Krystyna wyjechali na wakacje do Tunezji. Gdyby znali podstawy języka angielskiego nie mieliby większych problemów z zamówieniem dania w restauracji czy porozumienia się z obsługą hotelową.

Nie ważne, czy jeszcze się uczysz, pracujesz, podróżujesz, leniuchujesz, czy całymi dniami grasz w gry komputerowe, w każdej dziedzinie życia znajdziesz słowa i zwroty, które zostały zaczerpnięte z innego języka. Nieznajomość ich powoduje różne problemy i komplikacje, a także utrudnia podstawowe, codzienne czynności, jak na przykład korzystanie z komputera czy Internetu. Rozwiązanie jest proste, wystarczy zainwestować w swój rozwój i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia językowe.

Metoda na językowy głód

Istnieje wiele różnych dróg, prowadzących do celu, jakim jest swobodne posługiwanie się językiem obcym. Bywa, że w młodym wieku nie każdy jest świadomy potrzeby nauki języka obcego, bądź rozpraszają go inne zainteresowania i pasje. Ponadto nauka języka w klasie trzydziestoosobowej nie jest zbyt efektywna. Na studiach natomiast liczba godzin przeznaczonych na język obcy jest zbyt mała, a o wysokiej jakości prowadzonych zajęć rzadko kiedy można mówić. Nieusatysfakcjonowani swoją wiedzą możemy skorzystać z ofert szkół stacjonarnych czy kursów językowych on-line. Alternatywą jest również samodzielna nauka w domu przy pomocy odpowiednich akcesoriów. Kiedy w końcu zdecydujemy się na naukę danego języka, pojawi się problem związany z wyborem szkoły. Jak podjąć decyzję? Ważne jest, by zorientować się, w jakim celu uczymy się języka obcego. Czy jest to związane z pracą, zdobyciem certyfikatu językowego, podróżowaniem czy polepszeniem swoich zdolności w komunikacji międzynarodowej. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania możemy wyszukać kursy, które spełniają nasze wymagania. Następnie dobrze jest poznać metodę nauczania, którą operuje szkoła. Ważnym elementem jest podejście do nauki, czyli zastosowanie różnorodnych i interaktywnych zabiegów, które pozwolą na szybszą, a co najważniejsze interesującą i efektywną naukę.

Sposób na kreatywny rozwój

Nauka dowiodła, że język nie jest dziedziczony biologicznie, ale jest nabywany w procesie socjalizacji. Dlatego nigdy nie jest za późno na wzbogacenie się o nowe umiejętności werbalne. Dodatkowa językowa nakładka w systemie komunikacyjnym jest naszym atutem. Różne metody nauczania aktywizują nasz mózg, tym samym kształtując wyobraźnię i usprawniając pamięć. Obecnie szkoła językowa wykracza poza sztywne, tradycyjne ramy. Jest to interaktywne miejsce, gdzie możemy świadomie się rozwijać. Ponadto kurs językowy może stać się alternatywnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Ucząc się mamy możliwość poznania ciekawych osób, czy też pozyskania nowej pasji.

Bądź trendy

W epoce, gdzie istnieje świat realny i równolegle rozwija się świat on-line (platformy i różnego rodzaju międzynarodowe portale informacyjne i społecznościowe), mowa werbalna ma znacznie większą moc niż dawniej. Ucząc się języka obcego, stawiamy świadomy krok w stronę budowania swojej przyszłości i kariery zawodowej. Język jest archiwum kultury danego regionu czy kraju. Umiejętność posługiwania się nim pozwala na uczestniczenie w prawidłowej komunikacji międzyludzkiej. Ostatnio panująca moda na znajomość języków obcych nie jest tylko sezonowym trendem, ale sposobem na odkrywanie nowej jakości życia i poznawania kultury naszych zagranicznych znajomych. Umiejętność ta otwiera przed nami szerokie spektrum różnego rodzaju możliwości i staje się nieocenionym narzędziem w budowaniu relacji międzyludzkich.

Fot. peoplesdesignaward.cooperhewitt.org




()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: język obcy, nauka języków obcych


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»