W przypadku języka japońskiego aż 57% ankietowanych traktuje jego poznawanie jaką pasję, 30% chce w ten sposób zgłębić mentalność mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, a jedynie co dziesiąty pytany ułatwić sobie podróżowanie. Podobnie jest z arabskim, który postrzegany jest jako hobby przez co drugiego badanego. Jednak w przypadku tego języka ważny jest także motyw turystyczny. Co trzeci kursant liczy, że znajomość arabskiego umożliwi mu porozumiewanie się podczas podróży.
Bardziej pragmatyczni są studenci zgłębiający tajniki chińskiego. Choć tu również przeważają hobbyści, których jest 46%, to jednak co piąty ankietowany poznaje język Państwa Środka by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Aż 44% studentów uczących się bardziej popularnych języków takich jak angielski, niemiecki, włoski, hiszpański czy francuski liczy, że znajomość języka obcego zwiększy ich szanse na lepszą pracę. Co piąty badany chce poznać język by lepiej zrozumieć kulturę danego kraju. Jedynie 17 % poznaje go w celach turystycznych lub traktuje to jako hobby.
Języków egzotycznych takich jak japoński, chiński i arabski można uczyć się tylko w nielicznych, wyspecjalizowanych ośrodkach w Polsce.