kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Osoby niepełnosprawne będą się uczyć języków obcych
2009/2/16 9:30:00

Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" będą uczyć się języków obcych. 21 osób niepełnosprawnych z całej Polski weźmie udział w programie Akademia Językowa ESKK.

Dzięki porozumieniu pomiędzy i na początku lutego ruszył program edukacyjny, którego celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym nauki języków obcych. Pomysłodawcą programu jest ESKK, a Fundacja „Mimo Wszystko" odpowiada za jego koordynację.

- Dla wielu osób z niepełnosprawnościami nauka języków obcych jest poza zasięgiem. Powodów może być wiele: wysokie koszty, problem z dotarciem do szkoły itp. - mówi Ewa Dziadyk z Fundacji „Mimo Wszystko".

Uczestnicy programu wytypowani przez Fundację otrzymają pakiety edukacyjne ufundowane przez ESKK, które umożliwią im zdalną naukę języka.
- Każdy kurs składa się z 40 lekcji zapisanych w 20 zeszytach i na 20 płytach CD. Lekcja obejmuje materiał skonstruowany w taki sposób, by można go było opanować w ciągu miesiąca. - mówi Piotr Zaborowicz, dyrektor Działu Rozwoju Produktów ESKK. - Osoby, którym z uwagi na rodzaj niepełnosprawności posługiwanie się materiałami drukowanymi sprawiłoby trudność, zamiast zeszytów otrzymają elektroniczne wersje kursów językowych.
Poza materiałami do nauki studenci Akademii Językowej ESKK mają także zapewnioną opiekę nauczycieli.

- Nigdy wcześniej nie miałem możliwości korzystania z internetowych form kształcenia językowego i jest to dla mnie nowe, ciekawe doświadczenie - mówi Janusz Świtaj, sparaliżowany od szyi w dół autor książki „12 oddechów na minutę", pracownik Fundacji „Mimo Wszystko" i uczestnik Akademii. - Uważam, że projekt ESKK jest dobrze wymyślony. Bierze pod uwagę potrzeby osób, które z przeróżnych przyczyn nie mogą opuścić swojego miejsca pobytu. Dla mnie bardzo ważna jest także możliwość nauki we własnym tempie oraz to, że mogę się uczyć, kiedy chcę, w dowolnym, najwygodniejszym dla mnie momencie - dodaje.
Uczestnicy Akademii Językowej ESKK mają od 14 do 39 lat i zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z urazami kręgosłupa po wypadkach samochodowych, z porażeniem mózgowym czy zmagające się z dystrofią mięśniową. Przez co najmniej 20 miesięcy trwania projektu będą się one uczyć języka angielskiego (14 osób), włoskiego (3) oraz niemieckiego (2) i hiszpańskiego (2).
- Kurs językowy umożliwi mi lepsze rozumienie angielskiego oraz pozwoli swobodnie rozmawiać z osobami anglojęzycznymi - podsumowuje Janusz Świtaj. - Akademia Językowa ESKK pomoże mi uzupełnić wiedzę, którą zdobywam jako słuchacz liceum ogólnokształcącego. Liczę również na to, że będąc studentem ESKK, uniknę w życiu takich zabawnych sytuacji, jak na przykład ta, która miała miejsce w ubiegłym roku w Krakowie podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Starsze Angielki chciały nawiązać ze mną dialog, którego ja niestety nie byłem w stanie podjąć.

Pan Janusz ma nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli mu kontaktować się z obcokrajowcami, którzy są w podobnej sytuacji jak on, lub z tymi, którzy będą chcieli się dowiedzieć czegoś o jego życiu. Jako pracownik Fundacji „Mimo Wszystko" chciałby wykorzystywać znajomość języka w życiu zawodowym.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Anna Dymna, ESKK, fundacja Mimo Wszystko, nauka języków, niepełnosprawność


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»